Zamyšlení vánoční 2012

19. 12. 2012 České Budějovice

 Vážení spoluobčané, milí Jihočeši,
 
čekají nás nejkrásnější dny roku. Chvíle plné lásky a obdarovávání. Svátky klidu a porozumění. Je to snad jediný čas v roce, kdy mám, a asi nejen já, čas k ohlédnutí a vzpomínkám.
Zavřete oči a najednou cítíte směs vůní z pečení cukroví a smažení kapra a důvěrné teplo, které šlo od praskajících kamen. Rád vzpomínám na skvělé rodiče, na jihočeský Neplachov, kde jsem se narodil a kam se vracím celý svůj život. Na báječná – a zdaleka nejen vánoční – jídla, která z dnešního pohledu vůbec nebyla luxusní, ale přesto chutnala tak nějak víc než dnes. Nezdá se vám? Domácí vajíčka, smetana, sýr, špek, na to musíte mít vlastní hospodářství nebo obcházet farmářské trhy, mít štěstí a dobře nakoupit. Obyčejná vánočka z domácích surovin pak nemá konkurenci.
Ale abych nevypadal, že mám svoje Vánoce spojené jenom s jídlem... Máme za sebou další rok. Prvního ledna bude samostatné České republice dvacet. A i když zrovna není, společně s celou Evropou a velkým kusem světa, v té nejlepší formě, věřím, že je pro nás všechny mladá a krásná. Jak se na dvacetiletou milovanou dívku sluší. A že příští vánoční zamyšlení bude ode mne jenom pozitivní a veselé, když si po té dálnici sjedeme už do Veselí...
Přeji Vám všem šťastné a požehnané svátky, rodinnou pospolitost a pro rok 2013 hlavně pevné zdraví. A lásku, protože bez ní je i zdraví jako chleba bez soli.
 
 
Váš Václav Baštýř

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie