Thoma vědomě poškozuje dobré jméno jihočeské ODS

České Budějovice, 3. červen 2010

Výpověď Juraje Thomy, primátora jihočeské metropole, v Českobudějovickém deníku ze dne 2. června 2010 je snůškou pomluv a urážek mé osoby i mnoha dalších stranických kolegů. Jde bezesporu o úmyslné poškození dobrého jména ODS v regionu. Dost zapadá do mozaiky důkazů o samolibém charakteru a hysterii nejvyššího představitele Českých Budějovic. 
Necítím se být kompetentní komentovat situaci na budějovické radnici. Chápu, že pan primátor pod tlakem signálů směřujících k jeho odvolání není ve své kůži. Osobně se mne však dotýká jeho zpochybňování mé pozice na volební kandidátce ODS do Poslanecké sněmovny. Pořadí na nominačním žebříčku bylo jasně stanoveno na základě demokratických, víceúrovňových voleb.
 
Do „hry o poslanecké křeslo“ jsem se dostal na základě návrhů od pětice místních sdružení. Oblastní sněm mojí nominaci vloni 1. června nadpoloviční většinou platných hlasů potvrdil.  O devatenáct dní později úspěšně prošlo mé jméno a nominační pozice řádnou volební procedurou na regionálním sněmu. Tam jsem získal 111 ze 150 platných hlasů.
Úchylka pana primátora k medializaci nepravd, lží a křivých obvinění už v předstihu poškozují pozici jihočeské ODS v blížících se komunálních volbách. Uráží mne jeho praní špinavého vnitrostranického prádla na veřejnosti a zejména konstatování, že České Budějovice nemají svého poslance. Osobně jsem byl přece kandidátem českobudějovické oblasti. Zájmy jejích obyvatel hodlám v parlamentu maximálně hájit a prosazovat. Moje rodina je již několik století zakořeněná 15 kilometrů od Českých Budějovic a já se považuji za silného budějovického patriota. Obzvlášť licoměrný mi tento povzdech připadá od zdejšího primátora, který k nám přišel ze Slovenska.
 
Také nemohu souhlasit s Thomovo dehonestací výsledků parlamentních voleb pro jihočeskou ODS. Náš kraj byl jedním z pouhých čtyř v republice, kde „modří“ zvítězili. Odliv hlasů, ve srovnání s posledními parlamentními volbami, je celorepublikový fenomén, zčásti jistě zaviněný právě topolánkovsko-thomovským stylem politiky. Ukřivděný primátor novinářům žaluje, že mu nějací škaredí kmotři berou kyblíček na pískovišti. A do toho mateřského pískoviště, které mu umožnilo hrát si s nejprestižnějšími bábovičkami, zhusta plive a možná už i trochu kálí. Ale měl by si uvědomit, že na takovou rétoriku doplatil i Mirek Topolánek. A byla to právě jihočeská ODS, která z důvodu nesouhlasu s posilováním stranického centralismu a označováním vlivných regionů za mafiánská hnízda navrhovala jeho odvolání  již na posledním kongresu před volbami. Pan Thoma svým autokratickým označováním vlivných, demokraticky volených regionálních politiků za kmotry v konečném důsledku důvěryhodnosti strany pouze ubližuje.

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie