Na dvě klíčové dopravní stavby získá region v příštích letech více než 856 miliónů korun

Praha 9. 12. 2011
Místo slibů konkrétní zpráva pro Jihočechy: „Do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury se podařilo prosadit 60 miliónů korun, znamenajících konec ‚křižovatky smrti‘ u Letů na Písecku. Výstavba moderní mimoúrovňové křižovatky může příští rok začít. Prvních 70 miliónů korun z celkových 769 mil. Kč přiteče i na výstavbu dálničního úseku D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem,“ říká předseda podvýboru pro dopravu Hospodářského výboru PS PČR Ing. Václav Baštýř (ODS).
 
Praha 9. 12. – Vedle generální opravy Žďákovského mostu s celkovým rozpočtem 400 miliónů korun, která začne na jaře, získaly jižní Čechy prostředky na zahájení výstavby dvou klíčových dopravních staveb.
 
 
60 miliónů pro křižovatku Lety
Do usnesení hospodářského výboru Sněmovny k návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2012 a další roky se podařilo na prosincové, 21. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zařadit financování výstavby mimoúrovňové křižovatky Lety – Čimelice. Úprava nevyhovujícího křížení dvou páteřních komunikací, spojujících východ a západ regionu a jižní a střední Čechy, umožní vybudování zamýšleného obchvatu Čimelic a stane se klíčovou stavbou rychlostní komunikace R4 spojující jižní Čechy s Prahou.
„Všichni Jihočeši známe křižovatku Lety jako takzvanou křižovatku smrti. Jako řidič pendlující pravidelně mezi Prahou a regionem tu zažívám komplikované situace celkem pravidelně. Jenom příprava stavby trvala neuvěřitelných sedmnáct let včetně toho, že zde muselo dojít letos na jaře vedle výkupů i k vyvlastnění části pozemků,“ říká jihočeský poslanec Ing. Václav Baštýř. Proto bylo také nutné zahájit stavbu v zákonné lhůtě. „Riziko, že vydaná povolení pozbudou platnosti a vrátí přípravu této klíčové stavby na začátek, bylo vysoké, jsem proto nesmírně rád, že se nám z jiných staveb podařilo vybilancovat pro příští dva roky celkem šedesát miliónů korun. V roce 2012 to bude na zahájení stavebních prací deset miliónů a v roce 2013 dalších padesát miliónů korun na realizaci,“ dodává předseda podvýboru pro dopravu Václav Baštýř.
 
 
Úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem má zelenou
Prvních sedmdesát miliónů pomůže zahájit v příštím roce výstavbu dalšího jihočeského úseku dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem. Celkem by tu mělo být mezi lety 2012–2014 proinvestováno více než 796 miliónů korun. „Zařazení tak významného objemu prostředků do střednědobého výhledu Státního fondu dopravní infrastruktury na roky 2013 a 2014 je pro mne osobně završením dlouhodobé aktivity, jejímž cílem bylo získat dosažitelné prostředky a směřovat je na skutečně klíčové dopravní stavby regionu,“ říká Václav Baštýř.
 

„Všichni, kdo jezdíme pravidelně z Českých Budějovic a vůbec jižních Čech do Prahy, cítíme akutní potřebu dálničního spojení též jako bezprostřední podmínku rozvoje našeho regionu. Zatím jsme bohužel svědky spíše mediálních proklamací a slibů nežli konkrétních faktických výstupů. Jsem samozřejmě potěšen, že mohu přinést pro další úsek dálnice dobrou a konkrétní zprávu. Sedmdesát miliónů pro příští rok doplní v roce 2013 celkem 376,35 miliónů a v roce 2014 dalších 350 miliónů. Ty výrazně rozšíří jihočeský úsek dálnice o další významné kilometry,“ dodává předseda podvýboru pro dopravu Hospodářského výboru PS PČR Ing. Václav Baštýř.

 
  
Foto: Informační publikace o rychlostní silnici R4

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie