Adventní zamyšlení protidluhové…

České Budějovice 9. 12. 2011
Krach, kolaps, krize, zvýšení DPH, snížení HDP, zdražování, jedenáctiprocentní nezaměstnanost, snížení ratingu tahounů eurozóny a životní úrovně Čechů. To jsou vyjmenovaná slova z mikulášských titulků největších zpravodajských serverů. Rána za ránou, slovo za slovem valí se na nás a každý, kdo sleduje česká adventní média, musí mít nervy ze železa. Najednou z ohniska zájmu mizí politické spory i skandály a všech se nás dotýká – rád bych napsal, že i spojuje – zcela nadstranický problém. Rok příští přinese prohloubení dluhové krize, zpomalení ekonomiky i řadu nepříjemných navazujících efektů. Nikdo z nás si takový scénář nepřeje. Ale je třeba se na něj připravit, pokud je to možné. 
Mrzí mne, že se z naší mysli trochu vytrácí nálada, kterou nám adventní čas každý rok nabízí. Ne že by v pondělí byli čerti míň rozjuchaní a neřádili jako každý rok. Přeci jen je ale ve vzduchu cítit namísto purpury a jehličí z adventních věnců nejistota z toho, co přijde. Je mi to poněkud líto, protože advent patří se svou tajuplností a očekáváním k nejkrásnějším obdobím roku. Tak ho vnímám už skoro pět desítek let.
Takže si ho užijme, protože před krizí přijde Ježíšek a toho si nenecháme vzít. Ani dědou Mrázem, ani Santa Clausem, ani dluhovou krizí. A jak praví další titulek k předvánočnímu průzkumu: „Češi o Vánocích šetřit nechtějí a budou utrácet“. Skoro dvě třetiny Čechů chtějí mít letošní Vánoce stejně bohaté jako ty předešlé. To je samozřejmě v pořádku, vždyť ekonomiku žene kupředu spotřeba. Ač nerad poučuji, přeci jen výjimečně připojím jedno předvánoční varování: Slavte, ale dejte si, prosím, pozor na svoje finanční možnosti. Ve své poslanecké poště v poslední době až příliš často odpovídám na dotazy občanů v souvislosti s exekucemi a chováním exekutorů či potřebou novely zákona o soudních exekutorech.
A opravdu odpovědně mohu odpovědět jediné: Snažme se nedlužit! 
 
Než vypnu počítač, zaujal mne ještě jeden mikulášský titulek, který rovněž není v době předvánočního pečení zrovna plusový: „Největší tuzemská likérka Božkov zdraží rum“… Ještě, že jihočeští vědci vymysleli to výjimečné krmivo pro super kapry a hokejový Mountfield jede! 
 
 
Ing, Václav Baštýř
poslanec

Otázky a odpovědi

• Pane poslanče, očekával bych, že vzhledem ke svému vzdělání a dosavadní profesi budete spíše členem zemědělského výboru sněmovny. Proč jste se nechal zvolit do hospodářského výboru?..více >

Video

Jak je a bude

Fotogalerie